Nabídka služeb
Přestavby pušky systému Mauser 98 na loveckou kulovnici
- Podrobnosti
- Kategorie: Nabídka služeb
Pro M98 na přání vyladěná spoušť, možno osadit i sportovní spouští, výměny hlavní v různých rážích, nové sportovní i lovecké pažby, montáže na optiku pro zbraně tohoto systému. Různé doplňky jako úsťové brzdy, zkrátka celkové přestavby těchto pušek pro sportovní i loveckou střelbu. Systém M 98 poskytuje největší variabilitu ze všech vojenských opakovaček.
Po základní demontáži vojenské pušky systému M98, který buď nakoupím (pokud je možnost) nebo ho dodá sám zákazník, zůstává z původní zbraně závěr, závěrové pouzdro a nábojová schránka, hlaveň je většinou díky korozi a opotřebení nepoužitelná.
Po předchozí dohodě se zákazníkem je dodán hlavňový polotovar jím zvolené ráže, lze použít všechny ráže o průměru dna nábojnice cca 12 mm a celkové délce náboje do 84 mm, výjimku tvoří závěrové systémy jugoslávského původu, jsou o 2 mm kratší, tudíž do délky náboje 82 mm. Běžně dodávané ráže 6,6x55 SE; 6,5x57; 270 W; 7x57; 7x64; 308 W; 30-06 Spr.; 8x57 JS; 9,3x62 a jiné.
Používají se kvalitní hlavňové výkovky českého výrobce (kde nejsou problémy s kvalitou a životností) nebo pokud si zákazník dodá sám svůj polotovar, třeba dovozový, ale s prokazatelnými mechanickými vlastnostmi a označením materiálu, kvůli zpracování výpočtů hlavně pro ČÚZZS. Mohu dodat hlavně vyrobené z protlačovaných polotovarů Lothar Walther nebo české, vyrobené individuálně klasickým třískovým způsobem od Petra Kuny.
Pokud jde o hlaveň v neobvyklé ráži, je třeba koupit nebo vyrobit sadu hlavňových výstružníků, což chvíli trvá a na dolícování k závěru je nutné dodat pokud možno co nejvíce kusů spotřebních nábojů, nejlépe od několika výrobců.
Pokud zákazník bude používat náboje s méně běžnou střelou (třeba delší jako byly staré 6,5x57 nebo naopak krátkou standardní vojenskou u ráže 308 W) je potřeba dostružit individuálně přechodový kužel vývrtu.
Při domluvě se zákazníkem se zvolí délka hlavně, tvar hlavně, řada zákazníků žádá hlaveň v konzervativním provedení vyráběném zhruba před 50ti lety s objímkou pro poutko řemene s dnes nestandardním tvarem hlavně.
Pokud se použije ráže, kde je silnější zpětný ráz, je vhodnější doplnit na hlaveň opěrný hák, aby nedošlo k poškození pažby. Pak nemusí být v pažbě našroubované ztužovadlo jako v případě vojenských pušek, zároveň vše lépe vypadá. Délka hlavně je použitelná od 450 mm do 620 mm, na zakázku i delší, nejvýše však do 700 mm (technologické omezení pro kovací stroj a jeho běžné nářadí), za změnu délky je účtován příplatek. Delší hlaveň je možné nechat zhotovit třískovým obráběním (nejpřesnější hlavně pro terčovnice a odstřelovačky), pak ale vše spadá do vyšší cenové třídy a pokud zákazník zároveň používá levné náboje s pláštěm střely vylisovaným z ocelového plechu, i když je potažený vrstvou tombaku, jsou to "vyhozené peníze" (náboje se střelou ke které se „přilepí" magnet, i když světová válka už skončila).
Řada systémů M98 má závěr s ohnutou kličkou pro vojenskou pažbu (což občas vadí puškohledu) nebo s kličkou rovnou, což je nepoužitelné. Proto se vyrábí klička nová ocelová v různých tvarech nebo s dřevěnou kuličkou s kováním nebo bez něj. Opět jako v případě hlavní, je žádán většinou konzervativní tvar.
Pokud jsou hlavní části systému zhruba hotovy, závěrové pouzdro se osadí montáží a napínáčkem a začíná se s výrobou pažby z ořechového dřeva, po změření zákazníkových tělesných rozměrů, kvůli délce a lomení pažby, a po dohodě o celkovém tvaru pažby.
Dále se zhotoví se zádlab pro závěrové pouzdro s hlavní a schránku, pod opěrný ozub pouzdra se vkládá kovové ztužovadlo, které se zalévá (i opěrný hák u větších ráží) spolu se styčnými plochami pouzdra s pažbou hmotou ze syntetických pryskyřic a pojiva.
Mělo by platit pravidlo, že závěrový systém musí být maximálně bez vůlí spojen s pažbou a co největší plochou své styčné části má být opřen o tvar pažby, výjimku tvoří pouze zadní „jazyk" pouzdra pod úderníkovou maticí, kde by měla být okolo něj vůle, aby nedocházelo k naštípnutí dřeva jako u klínu. Naproti tomu hlaveň by se neměla téměř nikde opírat o dřevo, především v místech s nejslabší stěnou je třeba, aby bylo možné kolem hlavně protáhnout minimálně proužek papíru po celé její délce. U celopažeb je třeba použití objímky na konci hlavně, aby hlaveň nebyla tažena dřevem a objímka by měla mít kolem hlavně nepatrnou vůli. Vůle ve dřevě je i praktičtější - při zmoknutí voda vysychá velmi rychle. U přesně zapažbené hlavně po letech užívání bez použití konzervačních olejů se pažba s hlavní při demontáži nedá od sebe oddělit, materiály jsou spojeny vrstvou koroze prorostlou do struktury dřeva.
Nakonec se opracuje podle přání zákazníka tvar lícnice s dolícováním botky pažby.
Pokud je přáním zákazníka schránka na náboje, tak se vsazuje ještě před opracováním tvaru pažby a poté se celkový tvar dokončí.
Následuje broušení pažby, prořezání rybin na úchopových částech, moření do požadovaného odstínu a nanášení vrchních vrstev z vysýchavých přírodních olejů a pryskyřic nebo šelakových politur, vše v několika vrstvách.
Po zaschnutí politur se zbraň kompletně složí, zkontroluje se naposled funkce všech dílů, dolaďují se drobnosti.
Následuje kompletní demontáž, smirkování (což je jedna z nejnenáviděnějších a nejšpinavějších prací), leštění do vysokého lesku a černění. Načerněné díly se smontují, do mířidel se vsadí světlovodná vlákna, bílé části závěru se doleští a následuje kompletní montáž zbraně a odvoz na tormentační zkoušku.
Přestavby jugoslávských vojenských pušek Zastava M 24/47 a M 48
Tyto zbraně jsou vyrobeny z kvalitních ocelí, srovnatelných s ruskými materiály. Hlaveň je možno ponechat původní a změnit její vnější tvar a délku na loveckou hlaveň nebo v případě opotřebení vyměnit za novou v ráži 243 W, 308W, 6,5x57, 6,5x55, 7x57, 8x57 JS. Ráže s delší nábojnicí nelze použít, závěrový systém je kratší než u M 98.
Obrázky ukazují Zastavu M 24/47 s novou hlavní s částečným osmihranem, upravenou klikou závěru a pojistkou, francouzským napínáčkem, vyrobenou otočnou montáží pro Docter 8x56, klasickými mířidly bez vláken a pažbou ve stylu obvyklém v meziválečném období. Váha kulovnice bez optiky 3,3 kg, rozptyl zkušebního nástřelu 3 rány – 2,5 cm/100 metrů.
Přestavba československé pušky vz. 24 na kulovnici varmintového stylu
Z čs. pušky vz. 24 bylo použito závěrové pouzdro a tělo závěru. Do pouzdra byla založena polotěžká hlaveň varmintového typu. Je možno ji vyrobit z kovaných polotovarů Zbrojovky Brno, případně z polotovarů Lothar Walther s protlačovaným vývrtem nebo z českých hlavní s třískově obráběným vývrtem z oceli třídy 15 tepelně upravené (od Petra Kuny). Ráži lze zvolit dle přání, omezení klade jen možnost dodání polotovaru, komorového výstružníku a rozměry nábojové schránky. Klika závěru je zvolena dle přání zákazníka, v tomto případě s dřevěnou kuličkou s mosazným kováním, původní vojenská klika je rovná.
Pažba je z materiálu Stratabond (laminované dřevěné dýhy), uložení systému zbraně do pažby je zalitím hmotou a ocelovými zalepenými rozpěrkami pro spojovací šrouby (pillar bedding), což zaručuje tuhé spojení bez vůlí při zpětném rázu. Toto má také pozitivní vliv na přesnost střelby.
Závěr byl doplněn úderníkovou maticí ERA s třípolohovou pojistkou a spoušťovým mechanismem Recknagel s velmi lehkým chodem spouště.
Kulovnice byla osazena pevnou montáží pro variábl Meopta 3-12x50.
Celek je koncipován jako těžší lovecká kulovnice pro střelbu na střední až delší lovecké vzdálenosti nebo pro střelbu na střelnici s vyšší přesností než běžná sériová lovecká kulovnice.